Detaylar

Kategori İslam | Diğer
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 90.00
Format Kitap
Barkod 9786054487691
Yayın Tarihi 2019-03-03
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 240
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 210
Basım Yeri Bursa

Fıkhi İhtilaflar ve Hadis Abdesti Bozup Bozmadığında İhtilaf Edilen Meseleler; Nevakidu'l-Vudu

Hadisin, Kur'ân ile birlikte, en önde gelen delillerden olduğu konusunda mezhepler arasında ittifâk vardır. Ancak diğer taraftan, mezhepler arasında ihtilâfa yol açan temel âmillerden biri hatta belki birincisi de yine hadistir.
Hadise bağlı bu ihtilâf sebeplerini genel olarak sübût ve delâlet gibi iki temel hususa indirgemek mümkündür. Buna göre mezheplerin hadisle amel edebilmek için aradıkları şartlar, râvîlerle ilgili tenkid noktaları, hadisin anlaşılmasını etkileyen hususlar, birbirine muhâlif gibi görünen hadisler karşısında takip ettikleri metodlar, mezhebin imâmları ve önde gelen isimlerinin herhangi bir konuda vârid olmuş hadislere vukûflarını etkileyen âmiller, mezhepler arasında hadise dayalı temel ihtilâf sebeplerindendir.
Bu temel hususlara ilâveten hadisin diğer bilgi kaynakları ile çelişmesi durumunda uygulanan çözümler; naklî delilin bulunmadığı veya bir sebeple dikkate alınmadığı durumlarda rey ve kıyâs gibi aklî çözüm yollarına mürâcaat edilmesi; lafzın sahip olduğu umûm-husus, mutlak mukayyed gibi delâlet özellikleri ile ilgili görüşlerin de mezhepler arasındaki görüş farklılıklarına sebep olduğu söylenebilir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Hüseyin Kahraman

Etiketler

Hadis

Satış

% 34
indirim
59.40
Liste Fiyatı : 90.00
Kazancınız : 30.60
Miktar :  
Adet
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 460
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim