Yayıncı : Emin Yayınları
Kategori :
Fiyat: 8.71   Liste Fiyatı : 13.00
% 33 İndirim
Bu üründen 6 adet satılmıştır. 
Favorilere Ekle
Adet
Etiketler : Hadis
Format : Kitap
Barkod : 9786054487691
Yayın Tarihi : 0000-00-00
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı :
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 240
Kapak : Karton
Kağıt : İthal
Boyut : 13 X 21
Basım Yeri : Bursa
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Hadisin, Kur'ân ile birlikte, en önde gelen delillerden olduğu konusunda mezhepler arasında ittifâk vardır. Ancak diğer taraftan, mezhepler arasında ihtilâfa yol açan temel âmillerden biri hatta belki birincisi de yine hadistir.
Hadise bağlı bu ihtilâf sebeplerini genel olarak sübût ve delâlet gibi iki temel hususa indirgemek mümkündür. Buna göre mezheplerin hadisle amel edebilmek için aradıkları şartlar, râvîlerle ilgili tenkid noktaları, hadisin anlaşılmasını etkileyen hususlar, birbirine muhâlif gibi görünen hadisler karşısında takip ettikleri metodlar, mezhebin imâmları ve önde gelen isimlerinin herhangi bir konu-da vârid olmuş hadislere vukûflarını etkileyen âmiller, mezhepler arasında hadise dayalı temel ih-tilâf sebeplerindendir.
Bu temel hususlara ilâveten hadisin diğer bilgi kaynakları ile çelişmesi durumunda uygulanan çö-zümler; naklî delilin bulunmadığı veya bir sebeple dikkate alınmadığı durumlarda rey ve kıyâs gibi aklî çözüm yollarına mürâcaat edilmesi; lafzın sahip olduğu umûm-husus, mutlak-mukayyed gibi delâlet özellikleri ile ilgili görüşlerin de mezhepler arasındaki görüş farklılıklarına sebep olduğu söy-lenebilir.

Okuyucu Yorumları