Format Kitap
Barkod 9786059464987
Yayın Tarihi 2019-04-10
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 432
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : İbrahim Yıldız

İnsan, yanılan ve yanıltan bir varlıktır. Sadece yanılmakla kalmaz, büyük bir hakikatmiş gibi yanılgılarının peşinden koşar ve onları savunur. Özellikle “kendilikle” ilgili yanılgıları karşısında ilâhî mesajları dahi kavrayamayacak kadar kendine kör ve sağır hale gelebilir. Pek çok kişiyi hayrete düşürecek kadar büyük icatlar, keşifler ve bilimsel buluşlar gerçekleştirebilen bu akıllı varlık, nasıl olmaktadır da kolayca yanılgıya düşebilmektedir? İşte elinizdeki bu eser, Kur’ân’a göre yanılgılarımızın neler olduğunu sayıp döküyor. Bizim kendimizle ilgili, kendimize bile gizli kalmış derinliklerimize inip zafiyetlerimizin, yanılgılarımızın üzerine Kur’ân’ın ışığını tutuyor ve bunları bize gösteriyor.
Doç. Dr. İbrahim GÜRSES
İnsan, özgür iradesiyle düşünüp karar verir ve buna uygun davranışlarda bulunur. Onun nasıl bir insan olduğu da işte bu düşünce ve davranışlarından belli olur. Hz. Ali, “İnsanın değeri ancak yaptığı iyilikler kadardır” diyerek insanların, yaptıkları işler ile değerlendirilmesi gerektiğini söyler. “Her insan için ancak kendi çalışmasının karşılığı vardır” (en-Necm 53/39) âyet-i kerîmesi, insanın değerinin amellerine bağlı olduğunu ortaya koyar.
İşte bu noktada düşünen bir insan, cevabını mutlaka bulması gereken çok ciddi sorularla karşı karşıya kalır:
-Ya doğru bildiğim fikir ve davranışlarımın temelinde bir yanılgı yatıyorsa?
-Ya yaptığım işler, hakikate ve sağlam bir temele dayanmıyorsa ve bu yüzden de Allah katında kabul görmezse?
-Ya hep iyiye ve doğruya ulaştığımı zannederken, karşılığında da sonsuz mükâfatı beklerken tüm amellerim ve emeğim, rüzgârın önündeki küller gibi savrulup giderse?
-Ya amellerim, beni dünya ve âhiret hedeflerime ulaştıramazsa?
Bu soruların oluşturduğu tedirginlik, aklı başında olan herkesin uykusunu kaçıracak cinstendir ve bunu gidermenin tek yolu soruların doğru cevaplarını bula-bilmektir. Dünya ve âhiret saadetini elde etmek isteyen herkes, bu cevaplara ulaşabilmek için çaba sarf etmek zorundadır. Kur’ân’a göre bu tedirginliği gidermenin en garanti yolu, Yaratıcı’sının gönderdiği vahiy yardımıyla insanın kendini tanıması ve ona uygun bir hayat yaşamasıdır.
Elinizdeki bu mütevazı çalışma, yanılgılarımızın temellerini ve onlardan kurtulma yollarını Kur’ân’ın ışığında ortaya koyarak dünya ve âhiret saadetine ulaşma yolunda atılan küçük bir adımdır.

devamını oku..
Etiketler : Yeniler
Bu üründen 10 adet satılmıştır.
% 30
indirim
25.20
Liste Fiyatı : 36.00
Kazancınız : 10.80
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim