Detaylar

Kategori Genel Konular
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 200.00
Format Kitap
Barkod 9786054487332
Yayın Tarihi 2012-07-02
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 503
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235
Basım Yeri İstanbul

Ana Kaynaklarına Göre Dürzılik

Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Fırkanın itikâdi görüşlerinin temelini Tanrının kendisini insanlara bizzat kendisi anlatmak için insani suretlerde tecelli ettiği inancı oluşturmaktadır. Maddi âlemin yaratılmasından itibaren 72 defa insani suretlerde tecelli eden Tanrının son ve en mükemmel tecellisi VI. Fatımi halifesi el-Hâkim bi-Emrillah suretinde gerçekleşmiştir.
Dürzîler, sahip oldukları inançlar sebebiyle el-Hâkim bi-Emrillahın ölümünden sonra gerek devlet ve gerekse içerisinde yaşadıkları toplumlar tarafından ciddi baskılara maruz kalmışlardır. Fırka mensupları bu baskılardan kurtulmak gayesiyle inançlarını ve kimliklerini gizlemeyi esas alan sırrîlik (gizlilik) prensibini uygulamaya geçirmişlerdir. Bu prensibin bir gereği olarak da Dürzi Kutsal Metinleri olan Resailül-Hikme özel mahfillerde gizlenerek insanların ulaşması engellenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde gelişen bazı olaylar kutsal metinlerin gün yüzüne çıkmasına ve sırrîlik prensibinin esnetilmesine sebep olmuştur. M. 1838 yılında, İbrahim Paşanın Dürzîlerin yoğun olduğu Vadit-Teym bölgesini işgali ve askerlerin Dürzi halvetlerine girmeleri sonucunda kutsal risaleler ele geçirilmiş ve batılı araştırmacılar tarafından satın alınarak ülkelerine götürülmüştür. Bunun neticesinde fırkaya karşı duyulan ilgi artmış, günümüze kadar pek çok araştırma neşredilmiştir.
Üzülerek belirtmeliyiz ki batı ilim havzasında meydana gelen bu gelişmelere karşı gerek Osmanlı ve gerekse Cumhuriyet Türkiyesinde fırka hakkında yapılan çalışmalar makale ve ansiklopedi maddesinden ileri gidememiştir. Ülkemizdeki ilk akademik çalışma elinizdeki eserin yazarı tarafından Dürzîlik, Doğuşu ve Temel Prensipleri adıyla Yüksek Lisans seviyesinde yapılmış; Suriyede kaldığı dönem zarfında ana kaynaklara ulaşan yazar Doktora çalışmasını da Resailül-Hikmeye Göre Dürzî İnanç Esasları ismiyle aynı konuda tamamlamıştır.
Bu çalışma, yüzyıllar boyunca gizemini koruyan ve bu sebeple halkımız arasında olumsuz manada farklı isnatlara maruz kalan Dürzîliği ana kaynaklarına dayanarak ortaya koymayı ve halkımızı fırkanın ortaya çıkışı ve inançları hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Aytekin Şenzeybek

Satış

% 34
indirim
132.00
Liste Fiyatı : 200.00
Kazancınız : 68.00
Miktar :  
Adet
Stoklarla sınırlıdır

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 798
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim