Detaylar

Kategori Tarih Araştırmaları
Yayıncı Düşünce Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 85.00
Format Kitap
Barkod 9789756434116
Yayın Tarihi 2004-07-07
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Asabiyet ve Erken Dönem İslam Siyasi Tarihindeki Etkileri
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 265
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Asabiyet ve Erken Dönem İslam Siyasi Tarihindeki Etkileri

Erken Dönem İslam Siyasi Tarihindeki Etkileri ve Asabiyet


"...Asabiyet, hakikatte nesepleri bir olsun veya olmasın, nesep cetvellerindeki kabile ilişkilendirmeleri ister doğru ister yanlış veya eksik olsun, bir kabile üyelerinin kendilerinin bir asılda birleştiklerine inanmaları sonucunda, onların her durum ve şartta birbirlerine destek olmalarını sağlayan manevi güç ve dayanışma duygusudur.

Asabiyet, çok eski dönemlerde ortaya çıkmış ve ardından fonksiyonel özelliklerini kaybetmiş değildir; günümüz bazı toplumlarında etkinliğini hâlâ devam ettirmekte, bilhassa çöl ikliminin hakim olduğu Orta Asya, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika gibi coğrafi bölgelerde ve kabile hayatına benzer sosyal yapılanmaların sürdüğü topluluklarda etkinliğini sürdürmektedir. Ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde toplum hayatında varlığını devam ettiren aşiret sistemi de kabile hayatıyla birçok paralellikler arz ettiği için, asabiyetle ilgili yapılacak çalışmalar, ülkemiz toplumunun tanınmasında ve birtakım sosyal problemlerin anlaşılmasında önemli katkılar sağlayacaktır.

Asabiyet kavramı tarihi olarak da nitelendirilebilecek olan bu araştırmada cahiliye döneminden başlayıp Emevîler'in sonuna kadar geçen sürecin asabiyet merkezli okunma denemesi yapılmaktadır. Ortaya konulan asabiyet odaklı bu siyasi tarih projeksiyonu şüphesiz İslâm tarihi hadiselerinin aydınlatılmasında tek başına yeterli olmaz. Başka bir ifadeyle, bütün bir İslâm tarihi sürecini asabiyet bakış açısıyla izah etmek mümkün değildir. Ancak asabiyet realitesi ihmal edilerek İslâm tarihi olaylarının anlaşılır kılınamayacağı da başka bir gerçektir. Dolayısıyla bu araştırma, ilk dönem hadiselerinde asabiyet boyutunun tespit ve tahlil edildiği bir çalışma, asabiyetin anlaşılması çabalarına siyasî tarih açısından mütevazı bir katkı olarak kabul edilebilir..."
(Arka Kapak)

Emeği Geçenler

Yazar   : Adem Apak

Satış

% 20
indirim
68.00
Liste Fiyatı : 85.00
Kazancınız : 17.00
Miktar :  
Adet
Kargo ücreti alınmaz
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 35
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim