Detaylar

Kategori Genel Konular
Yayıncı Çamlıca Yayınları
Liste Fiyatı 310.00
Format Kitap
Barkod 9789758646647
Yayın Tarihi 2016-05-23
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 454
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Sabır Psikolojisi; Pozitif Psikoloji Bağlamında Bir Araştırma

Haz temelli mutluluk arayışlarının günümüz insanını mutlu etmeye yetmediği ruh sağlığı göstergelerinden açıkça anlaşılmaktadır. Psikolojik iyi oluş teorisyenleri, bu noktadan hareketle gerçek mutluluğun ancak bireyin gerçek benliğine ulaşmak için çabalaması sonucunda elde edilebileceğini ileri sürmektedir. Her türlü zorluk, tehdit ve kayıp karşısında dayanma, direnme, göğüs germe ve sonucu bekleme eğilimi, duygusal, bilişsel, davranışsal boyutlarda yaşanan çözümleyici psikolojik bir süreç ve başa çıkmaya yardımcı bir tutum olan sabır, söz konusu hedefe oldukça uygundur.
Sabır, pozitif psikoloji yaklaşımına göre güçlü bir kişilikte bulunması gereken, psikolojik iyi oluşa olumlu etki yapan, kendini gerçekleştirmiş bireyin özelliklerinden biridir. Sabrın pozitif psikolojide karakter gücü kabul edilen maneviyat ve dindarlık üzerinde de güçlü bir etkisi vardır. Yaşayan dinlerin ?erdem olarak nitelendirdiği sabır, dinsel doğası nedeniyle manevî- dinî gelişimin doğal unsurlarından biridir. Dindarlık sabrı geliştirdiği gibi sabır da dindarlığı geliştirmektedir. Dolayısıyla bir duygu olmanın ötesinde bilişsel yönden temellendirilip davranışa dönüştüğü ve tutumlaştığında karakter gücü olan sabır, hem manevî gelişimi hem de bireysel gelişimi desteklemek suretiyle psikolojik iyi oluşa katkı sağlamaktadır.
Elinizdeki bu eserde sabır konusunun yanı sıra dindarlık ve psikolojik iyi oluşla ilgili zengin bir teorik içerik bulunmaktadır. Emprik verilere dayanan bu çalışmada, sabrın psikolojik analizi yapılmakta ayrıca onun dindarlık ve psikolojik iyi oluşla ilişkisi, dindarlık ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi üzerine önemli bulgu ve değerlendirmelere yer verilmektedir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mebrure Doğan

Satış

% 20
indirim
248.00
Liste Fiyatı : 310.00
Kazancınız : 62.00
Stokta yok
Temin Süresi: 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.