Detaylar

Kategori İslam | Diğer
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 140.00
Format Kitap
Barkod 9786059464147
Yayın Tarihi 2018-01-27
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 376
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Menâr Tefsirinde Özgün Yorumlar

Günümüz müfessirleri, klasik tefsirlerde yer alan bilgileri de belli bir oranda kullanmak şartıyla, bugünün insanının problemlerine çözüm olmasını hedefledikleri eserler yazmaya çalışmışlardır. Bunlara, genel olarak toplumsal meseleleri ele almaları hasebiyle ictimâî tefsirler denilmektedir.

Bu tür tefsirlerin ilk örneklerinden biri, Muhammed Abduh ve Reşîd Rızâ'nın beraberce yazmış olduğu el-Menâr tefsiridir. Bu çalışmamızda, iki müfessirin beraberce yazdığı bu eserde yer alan, daha önceki tefsirlerde üzerinde pek durulmayan özgün yorumları tespit edip incelemekteyiz. Elbette burada kullandığımız özgün yorum tabirinin göreceli bir tarafı bulunmaktadır. Bizim burada kastettiğimiz, önceki tefsirlerde üzerinde çok fazla durulmayan, günümüzde ortaya çıkan yeni şartlara göre dile getirilen, güncel bazı problemlere cevap niteliği taşıyan, günümüz insanının zihnini meşgul eden meselelerle ilgili çözümler teklif eden yorumlardır. Bu yorumların bir kısmının, klasik dönemde temelleri de kısmen bulunmaktadır.

Muhammed Abduh ve Reşid Rızâ, birtakım yorumları hala tartışılsa da, kanaatimizce günümüzde Kur'ân'ın ne şekilde anlaşılacağına dair başarılı bir örnek vermişlerdir. Fakat işin üzücü olan kısmı, bu tefsiri tamamlayamadan vefat etmiş olmalarıdır. Günümüzde yazılan tefsir kitaplarında veya İslâm'la ilgili kitaplarda, müfessirlerimizin etkisi az-çok görülmektedir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Celil Kiraz

Satış

% 34
indirim
92.40
Liste Fiyatı : 140.00
Kazancınız : 47.60
Miktar :  
Adet
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 460
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim