Detaylar

Kategori Genel Konular
Yayıncı Klasik Yayınları
Liste Fiyatı 351.00
Format Kitap
Barkod 9786055245030
Yayın Tarihi 2018-07-10
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 4.Baskı
Sayfa Sayısı 419
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 245

İtikadda Orta Yol

İslâm düşünce tarihinin en etkili isimlerinden biri olan ve Hüccetü'l-İslâm unvanıyla tanınan Gazzâlî, ehl-i sünnet kelâmının önemli kaynaklarından olmakla birlikte geçmişte yeterince rağbet görmeyen İtikadda Orta Yol'da itikadî meseleleri aktarıp lehte ve aleyhte ortaya atılan fikirleri naklettikten sonra en doğru görüşün orta yola (iktisâd) bağlı olan ehl-i sünnet tarafından temsil edildiğinin altını çizer ve konuları hem aklî hem de naklî esaslar çerçevesinde izah eder. Bu bakımdan eser, mantık kurallarının itikadî konulara uygulandığı ilk eserlerden biridir.

Gazzâlî'nin -kendi ifadesiyle- bu eserde ortaya koyduğu deliller, itikâdî/manevî hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar hükmündedir ve bunu uygulayan doktorun (kelâmcı) yetenekli, sağlam görüşlü ve keskin zekâlı olması gerekir. Bu sebeple, eserin girişinde geniş bir metodoloji kısmına yer verir.

Kısacası, İtikadda Orta Yol bir yandan yeterli miktarda kelâm bilgisine sahip olmak isteyenler için sahih itikadın çerçevesini belirlemekte, diğer taraftan, bid'at ve dalâletlere karşı çıkarak şüpheleri gidermek ve avamın itikadını savunmak isteyenlere kılavuzluk etmektedir.

Emeği Geçenler

Yazar   : İmam-ı Gazali
Çevirmen   : Osman Demir
Çevirmen   : Osman Demir

Satış

351.00
Liste Fiyatı : 351.00
Kazancınız : 0.00
Stokta yok
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.