Detaylar

Kategori Dil Öğretimi
Yayıncı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Liste Fiyatı 300.00
Format Kitap
Barkod 9789755483146
Yayın Tarihi 2018-10-29
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 339
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 235

Modern İbranice Dilbilgisi

Son dönemlerde ülkemizde Yahudilik ve İsraile akademik anlamda yoğun bir ilgi müşahede edilmektedir. Türkiye İsrail ilişkileri de bu konularda yapılacak çalışmaları önemli kılmaktadır. Yahudilik veya İsraille ilgili araştırmalarda kaynak dili olarak İbranicenin kullanılması fevkalade önemlidir.
İbranice Batı Sami Dilleri grubuna aittir. Bu dil adını İbranilere nispetle almıştır. Yahudiler tarafından kutsal dil laşon ha kodeş olarak isimlendirilir. Yahudi kaynaklarında bu konuda bol yorumlar mevcuttur. İbranice bir dil adı olarak ilk kez yaklaşık M.Ö. 130larda Grekçeye tercüme edilen Yahudi apokrif kitaplardan Ben Sira kitabının girişinde geçer.
Çeşitli inançsal kaynaklı nedenlerden dolayı M.Ö. 6.yüzyıldan başlayarak Yahudilerin günlük kullanımlarından çıkan İbranice ancak ibadet ve lütürji şiir ve nesir dili olarak varlığını sürdürmüştür sinagog ilahileri dua kitapları tefsirler responsalar fetvalar bu dilde yazılmıştır. İbranicenin yeniden işlerliğe kavuşturulması çabaları bir Yahudi devleti kurulması ülküsünün baş gösterdiği 19.yüzyıl sonlarını izleyen döneme rastlar.
1920 yılında İngiliz Mandası dönemi Filistininde İngilizce ve Arapçanın yanında üçüncü bir dil olarak kabul edilen İbranice 1948 yılında İsrail Devletinin kurulmasından sonra resmi dil kabul edilmiştir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Eldar Hasanoğlu

Etiketler

Dil-Gramer

Satış

% 32
indirim
204.00
Liste Fiyatı : 300.00
Kazancınız : 96.00
Stokta yok
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.