Yazar : İmam-ı Buhari
Yayıncı : Çelik Yayınevi
Kategori : Genel Konular
Fiyat: 196.00   Liste Fiyatı : 280.00
Temin Süresi : 2 Gün % 30 İndirim 
Stokta yok
Favorilere Ekle
Etiketler : Hadis
Format : Kitap
Barkod : 9786055457723
Yayın Tarihi : 2014-07-01
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 1100
Kapak : Sıvama Kapak
Kağıt : Şamua
Boyut : 170 X 240
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Edep kelimesi, insanın diğer insanlarla olan münâsebetlerinde veya günlük hayatında güzel ahlâk ve vasıflara sahip olması anlamına gelir. Çoğulu, Âdabtır.
Fıkıh ıstılahına göre ise Edep, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)in sünnetine uygun olarak yapılan hareketlerdir. Daha geniş ifadesiyle Allahın ve Peygamberin emir ve yasaklarına uygun biçimde hareket etmektir.
İmam Buhârî el-Edebül-Müfred isimli kitabını; Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)in ahlâkî yaşayış ve emirleri ile ilgili hadislerini derleyerek meydana getirmiştir.
Genel olarak, bir ahlâk ve âdâp kitabı olma niteliğini taşımaktadır.
el-Edebül-Müfred, günümüz İslam dünyasının her yerinde, alimlerin, ilim öğrencilerinin, vâiz ve hatiplerin ve özellikle de edep ve ahlâkla ilgili hadis okumak isteyen hemen her müslümanın adeta bir el kitabı olmuştur.

Bu eser;
Kişiyi; ahirete yöneltecek, İslamî edep kurallarını elde etmesini sağlayacak, insanların gönüllerini kötülük ile çirkinlikten alıkoyacak, vücut organlarının korunup manevî eğrilikleri gidermeyi sağlayacak, hayır ile iyilikleri özendirecek ve kötülük ile çirkinlikleri engelleyecek mahiyetteki hadislerden meydana gelen bir kitap olmayı hedeflemektedir.

Okuyucu Yorumları