Format Kitap
Barkod 9786054487448
Yayın Tarihi 2012-12-24
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 182
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215
Basım Yeri İstanbul

Emeği Geçenler :
Yazar   : Mefail Hızlı

Osmanlı medreselerinin işleyişini ve eğitim-öğretim düzenini ele alan bu çalışma; klasik dönem olarak adlandırılan, Osmanlıların yaklaşık ilk üç yüzyıllık zaman dilimini kapsamaktadır. Beylikten devlete geçiş sürecinin yaşandığı bu dönemde devlet, her alanda müesseseleşerek tarihte eşine az rastlanan bir medeniyetin temsilcisi olmuştur.
XVI. yüzyılda üç kıtaya yayılan topraklarıyla önemli ve güçlü bir devlet olan Osmanlılar, bu başarıya, kurdukları ya da geliştirdikleri kurumlar sayesinde ulaşmışlardır. Devletin ihtiyaç duyduğu her sahada nitelikli insan yetiştiren medreseler, devlet yönetiminde de aktif rol üstlenen kişilerin feyiz ve ilham aldıkları eğitim-öğretim kurumları durumundaydı.
Başta, XV. yüzyıl ortalarından itibaren tutulan kayıtları barındıran Bursa Mahkeme Sicilleri olmak üzere Osmanlı kronikleri, biyografi kaynakları ve diğer yazma eserlerden yararlanarak ortaya konulan bu araştırma sayesinde, Osmanlı klasik dönemi eğitim-öğretiminin medreseler boyutu hakkında daha net bilgiler elde etmiş bulunuyoruz.

devamını oku..
Etiketler : İndirimdekiler
Bu üründen 29 adet satılmıştır.
% 30
indirim
9.80
Liste Fiyatı : 14.00
Kazancınız : 4.20
Miktar :  
Adet
Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim