Format Kitap
Barkod 9786055793357
Yayın Tarihi 2010-03-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 285
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 155 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : İmadüddin Halil
Editör   : Katkıda Bulunanlar: Abdurrahim Şen

Tarih alanında uzmanlık hayati öneme sahiptir. Milletlerin, toplumların ve halkların serüveni hakkında tarih kadar öğretici bir kaynak yoktur. Tarih; milletlerin olumlu olumsuz bütün deneyimlerini içine almaktadır. Bu açıdan; yüzyılların olumlu deneyimlerinden beslenerek milletlerin geleceklerini öngörmeleri ve şekillendirmelerine, felaketlerle sonuçlanabilecek olaylar dizisinin/olumsuz tecrübelerin de bir daha tekrar etmemesine imkan sağlayacak yaşamsal öneme sahip bir bilimdir.
Benedetto Crocenin dediği gibi tarih güncelliği olan, dinamik bir bilimdir.
Geçen yüzyılın ortalarından itibaren Batılıların tarihe olan ilgilerinde ciddi bir artış gözlenmektedir. Siyasal, düşünsel ve eğitici yönleri, milletlerin ve toplumların var olma mücadelelerinde öncekilerin hatalarının bir daha tekrarlanmaması ve geleceğe daha emin adımlarla yol alma imkanlarının keşfedilmesi için tarihi bilginin zarureti batılılarca henüz yeni keşfedilmeye başlanmıştır.
Artık her geçen gün tarihin önemine atıfta bulunan düşünür ve aydınların sayısında artış yaşanmaktadır. Gerek teorik gerekse pratik anlamda Avrupa tecrübî edinimleri, geçerli olabilecek mazeretleri, delil ve dayanakları araştırarak köklerini bir şekilde mazisi ile ilişkilendirmeye çalışmakta, bunu yaparken şimdiye ve geleceğe ışık tutmaktadır. Fransız İhtilali, beyaz adamın üstünlüğü, Alman ve İtalyan Faşizmi, Marksizm-Leninizm ve sosyalizm söylemleri teori ve modern deneyim ile tarih algısının arasında bir şekilde irtibatın varlığına tanıklık etmektedir.

devamını oku..
Kategori : İslam | Tarih
26.00
Liste Fiyatı : 26.00
Kazancınız : 0.00
Stokta yok
Favorilere Ekle