Detaylar

Kategori İslam | Mantık - Akaid
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 160.00
Format Kitap
Barkod 9786059464277
Yayın Tarihi 2017-02-27
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 318
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

İslâm Kelâmcılarına Göre Dinî Metinleri Anlama Ve Te'vîl Plemi

İslâm düşünce tarihinde üzerinde en çok tartışma ve spekülasyonların yapıldığı kavramlardan birisi olan te'vîl, semantik açılımı ve sahip olduğu mâhiyeti gereği bütün bu anlam ve yorum denemelerini aşar niteliktedir. Zira te'vîl, semantik ve tefsirle aynı çizgide yer almayacak kadar asil ve orijinal olduğu kadar, aynı şekilde Batı'nın enjekte etmeye çalıştığı anlambilim ve hermenötik (yorumbilim) anlayışlarına heba edilmeyecek kadar da önemli ilmî, irfanî ve ahlâkî nitelikte bir disiplindir.
İslâm kelâmcıları, dinî nassları anlamlandırma ve yeniden yapılandırma konusunda aklî, irfanî ve ilmî bir disiplin olarak algıladıkları te'vîle sıkça başvurmuşlardır. Bu bakımdan te'vîl, İslâm Kelâmında bir yöntem olarak benimsenmiş ve İslâm kelamcılarınca kendi yapıtlarında açıkça uygulanmıştır. Zira İslâm kelâmcıları açısından te'vîl, sadece bir kavram veya metnin gelişi güzel biçimde anlaşılması veya yorumlanmasının ötesinde, ilgili kavram ya da metinle alakalı bütün epistemolojik ve ontolojik hakikatleri ortaya koyan; insanı, yeni yeni anlam ve keşiflerin arayışına sevk eden hatta birlikte var olmanın ve birlikte yaşamanın heyecan ve öz güvenine emanet eden bir dünyanın sermayesi durumundadır.
Okuyucu, te'vîl anlayışının bütün yönleriyle analiz edildiği bu kitaptan edineceği bilgi ve malumatla meselenin aslını daha iyi anlayacak ve bu kavramla ilgili tarihî süreçte ortaya konan yanlış anlam, yorum ve değerlendirmelere asla prim vermeyecektir.
Doç. Dr. Hüseyin DOĞAN

Emeği Geçenler

Yazar   : Hüseyin Doğan

Satış

% 34
indirim
105.60
Liste Fiyatı : 160.00
Kazancınız : 54.40
Miktar :  
Adet
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 26
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim