X

Detaylar

Kategori Psikoloji
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 200.00
Format Kitap
Barkod 9789756434390
Yayın Tarihi 2023-04-25
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ergenlerde Ölüm Düşüncesi ve Din
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 292
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210
Basım Yeri Bursa

Ergenlerde Ölüm Düşüncesi ve Din

Ergenlik döneminde ölüm, ergenlerin ilgilendiği konuların başında gelmektedir. Kendisinde gelişen soyut düşünme kabiliyetinin etkisiyle ölümü ve ölüm ötesini düşünmüş, onunla ilgili tutumlar geliştirmiştir. Bazıları ölümü, hayata yönelik ilgilerinin ve ideallerinin karşısında bir engel ve hayatın zevklerinden mahrum olma olarak görürken; bazıları da içinde bulunduğu dönemin sıkıntılarından kurtulmada bir sığınak ve kaçış olarak görmüşlerdir. Dünyada ve ülkemizde intiharların en çok gençlik döneminde görülmesi, gençlerin ölüm düşüncesine zihinlerinde değişik şekillerde yer verdiklerini göstermektedir.
Ölüme verilen anlam, hem gelişim dönemlerine göre, hem de insanların dünyaya bakış açılarına göre şekillenmektedir. Bununla beraber hayata verilen anlam da, ölümün algılanış biçimini doğrudan etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, ölüm karşısında ortaya çıkan tutumların iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için bu karşılıklı ilişkinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Bu çalışmadan elde edilen bulgular, dini inançla ölüm ve ölüm ötesi ile ilgili tutumlar arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca araştırmaya katılanların ölümü algılayış tarzları ile dini öğretilerin belirlediği ölüm anlayışı arasında büyük benzerlikler bulunmuştur. Dini inancın ölüm düşüncesini etkilemesinin yanında, ölüm düşüncesinin de dini inancı etkilediği görülmüştür

Emeği Geçenler

Yazar   : Şükran ÇEVİK DEMİR

Satış

% 34
indirim
132.00
Liste Fiyatı : 200.00
Kazancınız : 68.00
Stokta yok
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.