Hazırlayan : Recep Kibar
Yayıncı : Külliyat Yayınları
Fiyat: 33.00   Liste Fiyatı : 33.00

Stokta yok
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786055976248
Yayın Tarihi : 2016-07-14
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 323
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 150 X 205
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Din deyince neyi anlamalıyız?
İnsan ile insaüstü kudret arasındaki münasebetin mahiyeti nedir?
Dinler tarihi'nin muhtevası nedir?
Din fenomenolojisi, Din sosyolojisi, Din psikolojisi, Din felsefesi, Din metafiziği bize neyi anlatır?
Beşerî dinler ve ilahî dinlerin kesiştiği noktalar nelerdir?
İsveçli büyük episkopos Nathan Söderblom, vefatından birkaç dakika önce demişti ki: ?Biliyorum ki, Allah yaşıyor. Bunu din tarihinin verdiği malumatla ispat edebilirim.
Schimmel'in Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde verdiği ders notlarından derlediğimiz bu çalışma dinler tarihi sahasında müstesna bir yere sahiptir. Schimmel'e göre dinlerin tarihini araştırırken, objektif bir gözle bakmaya çalışmalı, her dinde gizli olan hakikati anlayıp anlatmaya uğraşmalıdır. Kendi dininin ülkülerini, başka dinlerin ülküleriyle karşılaştırmalı, kendi dininin zayıf gibi gelen noktalarını, başka dinlerin zayıf görünen noktalarıyla mukayese etmelidir. Fakat yanlış bir perspektifle, yabancı dinlerin ilk anda acaip görünen özellikleri hakkında derhal kesin yargıya varmamalıdır.
Annemarie Schimmel (7 Nisan 1922 - 26 Ocak 2003): Alman şarkiyatçı, Dinler Tarihi hocası, Tasavvuf araştırmacısı olan Schimmel 1954 yılından itibaren Türkiye'de dersler vermiş, özellikle Mevlânâ ve İkbal üzerine araştırmalarını sürdürmüştür.

Okuyucu Yorumları