X

Detaylar

Kategori İslam | Hukuk
Yayıncı Emin Yayınları
Liste Fiyatı 180.00
Format Kitap
Barkod 9786057863669
Yayın Tarihi 2021-02-11
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 400
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 165 X 235

Cemu'l-Cevâmi fi Usûli'l-Fıkh

Fıkıh usûlcülerinden Tâcüddîn es-Sübkî'nin (ö. 771/1370) Cem'u'l-cevâmi' fî usûli'l-fıkh adlı eseri usûl konularını çok özet bir şekilde inceleyen, fıkıh usûlünün yazımında takip edilen mütekellimîn ve fukahâ metotlarını birleştiren memzûc, yani eklektik bir yöntemle yazılan ve medreselerde ders kitabı olarak okutulan bir eserdir. Sübkî olabildiğince Cem'u'l-cevâmi'i özet bir şekilde yazmıştır. konularla ilgili görüşleri bazen bir iki kelimeyle anlatmaktadır. Hatta görüşleri aktarırken anlaşılan ihtilafları zikretmez, okuyucunun anlamasına bırakır. Sübkî'nin sonuç kısmında belirttiği üzere Cem'u'l-cevâmi' çok kısa yazılan, az ifadelerle birçok manayı ifade etmektedir. Bu yüzden Cem'u'l-cevâmi' üzerinde onlarca şerh, hâşiye ve ta'likâtlar yazılmıştır.
Cem'u'l-cevâmi', olduğu gibi Türkçe'ye çevrilmesiyle anlaşılacak bir eser değildir. Bu yüzden onu tercüme ederken başta Celâluddîn el-Mahallî'nin el-Bedrü't-tâli' fi halli cem'i'l-cevâmi' adlı eseri olmak üzere şerhlerinden faydalandık. Bununla birlikte anlaşılmayan ifadelerini yuvarlak parentez arasında beyan ettik. Cümlelerin akışını sağlamak amacıyla köşeli parentez arasında izah ettik. Konuların anlaşılmasını sağlamak amacıyla şerhlerinden yararlanarak dipnotlarda açıklamalarda bulunduk.
Müellif Cem'u'l-cevâmi'de, ana bölümler hariç geri kalan malumat için Mesele ve Hâtime şeklinde izaha muhtaç ifadeler kullanmıştır. Bu nedenle eserin hep Arapça metninde hem de tercümesinde başlıklandırma yoluna gittik.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mehmet Selim Aslan

Etiketler

Fıkıh - Hukuk

Satış

% 34
indirim
118.80
Liste Fiyatı : 180.00
Kazancınız : 61.20
Miktar :  
Adet
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 666
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim