Format Kitap
Barkod 9786054195442
Yayın Tarihi 2010-09-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 784
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Abdülcelil Candan

Çok seven, çok müşfik olan Allahın adıyla

Bidat, hurafe ve batıl inançlar neredeyse insanların kılcal damarlarına kadar işlemiş bulunmaktadır. Modern ve gelişmiş toplumlarda batıl inanç ve bidatlerin kapladığı alan ve sahip olduğu yoğunluk maddi ve teknolojik açıdan dünyanın geri kalan toplumlarından daha fazla yer etmektedir. Başta İslam ülkeleri olmak üzere, tüm dünya milletleri bu zihinsel gerilemeye saplanmış bulunmaktadır. Zaman zaman konuyla ilgili tartışmalar alevlenmekte, bölünme ve vahim hadiselerle neticelenmekte ve insanları temel sorunlarla ilgilenmekten alıkoymaktadır.

Birey ve cemaat bazında şiddetli tepki ve karşı çıkmaya rağmen, bidat, batıl inanç ve hurafeler genel anlamda tüm insanlığı, özel anlamda da İslam dünyasını sarsmaya ve toplumda bir virüs işlevini görerek Müslümanların fesâda düşmesine neden olmaya devam etmektedir. Aldatma, yalan, sahte din anlayışı gibi birçok tehlikeyi içeren bidat ve hurafeler, dini değerleri dejenere etmekte ve toplumların bünyesini sarsmaktadır. Bu nedenle olacaktır ki bidat ve batıl inançlar, küfür ve şirkten daha tehlikeli günah olarak algılanmış ve bidat sahibinin tövbesi reddedilmiştir. Düşünürün de hayıflandığı gibi, Bizden sûfî ve mollaya selam olsun ki, onlar bize Allahın tebliğini nakletmişlerdir. Ne var ki onların bazı yorumları Allahı da, Cebraili de, Mustafayı da hayrete düşürmüştür.

Bidat ve batıl inançlar, tüm din, ekol, mezhep ve cemaatlerin şiddetle karşı koydukları önemli bir konudur. Müslüman kamuoyu, Şu hareket bidattir, şu değildir; şu hurafedir, şu değildir; şu batıl inançtır, hayır değildir. tartışmalarıyla çalkalanmaktadır.

İslam, İşte bugün dininizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslama razı oldum. (Mâide, 5/3) âyetiyle tamamlanmıştır. İslam, mükemmel bir yapıyı andırdığından, dine yapılacak her ilave ve eksiltme yapının aslını ve ihtişamını bozacaktır. İslamın hiçbir müdahaleye ihtiyacı bulunmamaktadır. İslamın temel esaslarının, inanç ve ibadetlerinin eksiltme veya artırmaya ihtiyacı bulunmamaktadır; çünkü o, ilmi tüm zaman ve mekânları aşkın âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.

Çalışmamız, üç yüze yakın madde ve bu maddelerde ele alınan iki bin civarında bidat, batıl inanç ve hurafeyi kapsamaktadır. Allah elçisi Şuayb (as)ın uyarısını hatırlatıyoruz: Yalnızca gücümün yettiği kadar düzeltmeyi istiyorum. Başarım da Allahın yardımıyladır. Yalnız Ona dayanıyorum ve ancak Ona yöneliyorum. (Hûd, 11/88)

Yrd. Doç. Dr. Abdulcelil CANDAN

Van, 2009

devamını oku..
80.00
Liste Fiyatı : 80.00
Kazancınız : 0.00
Stokta yok
Favorilere Ekle